Pożyczki i kredyty: różnice i podobieństwa

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe funkcjonują na zasadach zbliżonych do banków, jednak nimi nie są. Każdy klient SKOK musi być jej członkiem. Pożyczka zaciągnięta w Kasach formalnie nie różni się niczym od propozycji banków, jednak oferty skierowane dla klientów Spółdzielczych Kas są zazwyczaj konkurencyjne względem innych instytucji mogących udzielać pożyczek.

Istnieje jedna podstawowa różnica między pożyczką, a kredytem. Kredyt przeznaczony jest na konkretny cel, pożyczka natomiast nie.

Pożyczka

Prawo do udzielania pożyczek mają banki, SKOK, podmioty gospodarcze, osoby fizyczne, prawne oraz inne instytucje. Jedyny warunek udzielenia pożyczki to fakt, iż pożyczkodawca jest właścicielem danych środków finansowych. Przekazany kapitał staje się własnością pożyczkobiorcy z chwilą podpisania umowy. Korzystając z pożyczki w SKOK, członek otrzymuje środki, które spłaca zgodnie z harmonogramem spłaty, najczęściej raz w miesiącu. Podobnie jak w bankach pożyczka najczęściej jest oprocentowana.

Kredyt

Podstawowa różnica to taka, że kredyt może zostać udzielony przez Bank lub SKOK, a środki przeznaczone są na określony w umowie cel. Bogata oferta kredytowa sprawia, że coraz więcej osób wybiera SKOK jako kredytodawcę.

Na co zwracać uwagę?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim należy upewnić się jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu. Ważna jest również sprawa dotycząca opłaty z tytułu ubezpieczeń. Należy zwrócić także uwagę na opłatę związaną z możliwością wcześniejszej spłaty. Zanim podejmie się decyzję o zaciągnięciu kredytu należy porównać jego całkowity koszt. Ważną kwestią są ewentualne ukryte koszty np. związane z wydłużeniem okresu kredytowania, przewalutowaniem jeśli kredyt był udzielany w walucie, czy opłatą za dostarczenie gotówki do domu lub jej spłatę w domu. Należy obowiązkowo zapoznać się z regulaminem oraz taryfami opłat i prowizji. Aby nie zapomnieć o płatnościach najlepiej posłużyć się stałym zleceniem z rachunku osobistego.

Jeśli podpisując umowy nasuną nam się jakiekolwiek wątpliwości, poprośmy o ich wyjaśnienie doradcy finansowego.

 

Autor: Monika Bobrzyk

Artykuł pochodzi z 35 numeru biuletynu „Skoczek”. Wszystkie archiwalne numery znajdziesz tutaj.