8 złotych zasad, jak poprawić swoją zdolność kredytową i nie wpaść w spiralę zadłużenia

Pożyczki i kredyty stanowią bardzo często duże wsparcie dla domowego budżetu. Problem w tym, że klienci zapominają o tym, aby nadmiernie go nie obciążać. Instytucje finansowe z kolei często nie przykładają uwagi do etyki, odpowiedzialności oraz transparentnych zasadach. Dowiedz się, co robić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i nie wpaść w spiralę zadłużenia.

1. Najpierw sprawdź swoje dane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)

Sprawdź, czego instytucje finansowe mogą dowiedzieć się o Tobie w BIK. Informacje o tym, w jaki sposób można sprawdzić swoje dane w BIK, uzyskasz na stronie: www.bik.pl 

2. Jeśli Twoja ocena punktowa w BIK jest niska, uważaj na oszustwa

Na rynku działają podmioty, które reklamują wsparcie w „czyszczeniu BIK”. W żadnym wypadku nie korzystaj z ich usług. Efekt może być odwrotny do zamierzonego – nie daj się oszukać! Dane z BIK można usunąć jedynie pod pewnymi warunkami: po spłacie zadłużenia, które było spłacane terminowo, jeśli upłynęło 5 lat od całkowitej spłaty zobowiązania, w którym występowały nieterminowe spłaty lub gdy dane o Tobie podane do BIK są niepoprawne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.bik.pl

3. Rozważ odłożenie w czasie decyzji o zaciągnięciu pożyczki

Jeśli teraz odmówiono Ci udzielenia pożyczki, być może zechcesz wnioskować o nią gdzie indziej. Pamiętaj jednak, że pożyczkobiorcy z niską zdolnością kredytową najczęściej dają się naciągnąć na pożyczki oferowane na gorszych warunkach. Rozważ, czy nie lepiej poczekać, aż Twoja zdolność kredytowa się poprawi i skorzystać z oferty sprawdzonej instytucji finansowej w przyszłości.

4. Nie zaciągaj pożyczek na spłatę innych zobowiązań

– to prosta droga do spirali zadłużenia.

5. Nie wykorzystuj w całości lub nie przekraczaj przyznanych limitów kredytowych

Nadmierne wykorzystanie limitów na kartach kredytowych negatywnie wpływa na ocenę Twojej zdolności kredytowej. By ją poprawić, postaraj się o zmniejszenie limitów i spłać istniejące debety.

6. Jeśli masz jakieś zobowiązania – spłacaj je terminowo

Spłacanie zobowiązań kredytowych zgodnie z harmonogramem ma największy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Pozwala prognozować, że wobec przyszłych zadłużeń utrzymasz podobną dyscyplinę, co działa na Twoją korzyść.

7. Przeanalizuj swoje finanse i zacznij oszczędzać

Planowanie budżetu domowego oraz posiadanie oszczędności pomogą poprawić Twoją zdolność kredytową i zagwarantują Ci bezpieczeństwo finansowe. Wystarczy zastosować kilka reguł:

  • regularnie analizuj, na co wydajesz pieniądze i unikaj niepotrzebnych wydatków,
  • większe lub stałe wydatki planuj z dużym wyprzedzeniem,
  • pamiętaj, że wszystkie wydatki nie powinny przekraczać połowy budżetu domowego,
  • zacznij oszczędzać, odkładając co miesiąc stałą kwotę, nawet niewielką.

8. Jeśli nadal chcesz zaciągnąć pożyczkę, rozważ mniejszą kwotę zobowiązania

Pamiętaj, że zbyt duży stosunek zobowiązań pożyczkowych do Twoich dochodów netto może spowodować ryzyko powstania pętli zadłużenia.

 

SKOK Ziemi Rybnickiej jako Kasa Dobrych Praktyk zachęca do korzystania tylko z uczciwych, przejrzystych i zrozumiałych usług finansowych.

Masz pytania o pożyczki i zdolność kredytową? Potrzebujesz porady eksperta? Przyjdź do SKOK Ziemi Rybnickiej. Dajemy coś więcej niż pożyczki. Dajemy finansowe wsparcie.