5 zasad, jak dobrze przeanalizować wszystkie istotne warunki oferty pożyczkowej?

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa Ziemi Rybnickiej zachęca do korzystania tylko z uczciwych, przejrzystych i zrozumiałych usług finansowych. Jako Kasa Dobrych Praktyk dzielimy się wiedzą, jak dobrze przeanalizować wszystkie istotne warunki oferty pożyczkowej.

 

  1. Sprawdź koszty pożyczki: upewnij się, że dobrze rozumiesz składowe oferty pożyczkowej.

Całkowity koszt kredytu zawiera wszelkie koszty, które musisz ponieść w związku z podpisaniem ze SKOK-iem umowy o pożyczkę. Całkowity koszt kredytu obejmuje odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marżę, a także koszty dodatkowych usług (np. koszty ubezpieczenia).

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) jest jedyną i najważniejszą miarą, która może wykazać różnice w całkowitym koszcie kredytu dla różnych ofert kredytowych. Jest to wskaźnik, który poza oprocentowaniem uwzględnia wszystkie koszty pożyczki oraz pokazuje ich stosunek do wysokości pożyczki.

  1. Umowa pożyczkowa jest ważna: upewnij się, że dobrze rozumiesz zapisy umowy.

Jeśli zapisy w umowie budzą Twoje wątpliwości lub są dla Ciebie niezrozumiale, zawsze proś o ich wyjaśnienie. Jeśli nadal nie będziesz rozumieć zasad działania i obsługi produktu, masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jego zaciągnięcia.

  1. Warunki ubezpieczenia: upewnij się, że dobrze rozumiesz zakres ubezpieczenia.

W przypadku wystąpienia ubezpieczenia w produkcie pożyczkowym należy dobrze zrozumieć, co oferuje ubezpieczyciel za określoną w umowie składkę ubezpieczeniową. Koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które powinny zostać Ci wręczone przez doradcę.

  1. Termin płatności rat: spłacaj swoje zobowiązania terminowo.

Spłacanie zobowiązań pożyczkowych zgodnie z harmonogramem ma największy wpływ na Twoją zdolność kredytową. Pozwala prognozować, że wobec przyszłych zadłużeń utrzymasz podobną dyscyplinę, co działa na Twoją korzyść. Upewnij się, że zapoznałeś się z harmonogramem spłaty pożyczki.

  1. Obciążenia kredytowe kontra budżet domowy: zaplanuj swoje finanse, uwzględniając ratę zaciągniętej właśnie pożyczki.

Planowanie budżetu domowego oraz posiadanie oszczędności pomogą poprawić Twoją zdolność kredytową i zagwarantują Ci bezpieczeństwo finansowe. Wystarczy zastosować kilka reguł:

  • pamiętaj, że wszystkie wydatki nie powinny przekraczać połowy budżetu domowego,
  • większe lub stałe wydatki planuj z dużym wyprzedzeniem,
  • regularnie analizuj, na co wydajesz pieniądze i unikaj niepotrzebnych wydatków,
  • zacznij oszczędzać, odkładając co miesiąc stałą kwotę, nawet niewielką.

 

SKOK Ziemi Rybnickiej jako Kasa Dobrych Praktyk zachęca do korzystania tylko z uczciwych, przejrzystych i zrozumiałych usług finansowych. Taki jak na przykład nasza NEO Pożyczka na uczciwych zasadach. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie https://skokzr.pl/oferta/neo-pozyczka/

Masz dodatkowe pytania o pożyczki i zdolność kredytową? Potrzebujesz porady eksperta? Przyjdź do SKOK Ziemi Rybnickiej. Dajemy coś więcej niż pożyczki. Dajemy finansowe wsparcie.